Život je hra

4. září 2007 v 10:04 | Mangrah |  Skřipky a písmenka
Úryvek z knihy Útěky z bezpečí od Richarda Bacha

Představ si, že život je hra. Myslel by si Bobby, že jeho život byl tragédie?
Ukaž mi nějaký příklad.
Usmál jsem se nad tím.
Hrajete s Bobbym šachy v krásném domě se spoustou různých pokojů. Uprostřed hry tvůj bratr už ví, jak to dopadne, nedokáže vymyslet žádnou únikovou cestu, vzdává hru a odchází prozkoumat dům. Myslí si, že to, co se stalo je tragédie? Když znáš konec, přestává to být zábava, a on si chce prohlédnout ostatní pokoje. Pro něj to není tragédie. Je to tragédie pro tebe, když odejde?
Nebrečím, když někdo odejde z pokoje.
Teď se znovu soustřeď na šachovnicii. Ale místo abys hru hrál, jsi ty ta hra. Šachové figurky se jmenují Dickie a Bobby a maminka a tatínek a nejsou ze dřeva, ale z masa a kostí a znáte se celý život. Teď dojde k tomu, že je figurka jménem Bobby odebrána. Úplně zmizí ze šachovnice. Je to tragédie?
Ano! Není jen v jiném pokoji, je pryč! Nikdo ho nemůže nahradit. Celý zbytek života budu bez něj..
Takže čím víc jsme ve hře, tím hlouběji jsme do ní vtahováni a tím víc nám ztráta připadá jako tragédie. Ale ztráta je tragédií pouze pro hráče, Dickie, jen když zapomenem,že hrajeme šachy, když zapomeneme důvod, když si myslíme, že naše šachovnice je ta jediná na světě.Čím víc zapomínáme, že se jedná o hru a my jsme ti hráči, tím nám život připadá marnější. Ale život na zemi je stejný jako basebal nebo šerm... jakmile je zápas u konce, vzpomeneme si... no jo, dělám to proto, že mám ten sport rád.
Když někdo zemře, ty nejsi smutný?
Ne, kdvůli nim nejsem smutný. A kvůli sobě už taky ne. Smutek, to byl skok po hlavě do sebelítosti a pokaždé, když jsem truchlil, vyšel jsem z toho chladný a mokrý, nikoli uzdravený. Nedokázal jsem se přinutit uvěřit tomu, že smrt v časoprostoru je skutečnější, než život v časoprostoru a po nějaké době jsem to přestal pokoušet
Když rozumíme smrti, není smutek nutný, jako není nutný strach, když rozumíme létání. Proč oplakávat někoho, kdo nezemřel?
To se dělá ne? Přece musíš cítit bolest, když někdo zmizí.
Nemusím, nezapomeň, že Život je hra..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama